Copyright © 2011 telif hakları Bilen07.com'a Aittir

Egzost Modifiyesi

   Egzost sistemi modifiyesinin mantığı motorun egzost subaplarından çıkan yanmış gazların dışarıya daha kolay atılmasını sağlamaktır. Yanmış egzost gazlarının orijinal egzost sistemindeki küçük borulardan ve susturuculardan dışarıya atılması sırasında uyguladıkları geri basınç pistonlar üzerinde yük oluşturur ki buda güç kaybına neden olur. Motor performansını artırmak için boruların daha geniş, susturucaların ise daha az basınç yapmaları sağlanarak egzost modifiyesi yapılır.

   Standart egzost susturucuları, adından da belli olacağı üzere motorun içinde yanma sırasında gerçekleşen patlamalardan yansıyan sesleri en aza indirgemek için yapılmışlardır. Ama bu susturma işlemi sırasında da egzost gazlarının çıkışını zorlaştırırlar ve bu da arabanın performansının olabileceğinden daha düşük olmasına sebep olur. İşte bu olayda, modifiyeciler için performans tipi egzostlar üretilmiştir. Bu susturucular egzost sesini fazla kesmezler ama aynı zamanda motordan çıkan yanmış egzost gazlarının da dışarıya kolay bir şekilde atılmasını sağlarlar ve bununla beraber spor bir seste edilmiş olur.

   Bir egzost sistemi üzerinde genellikle iki tane susturucu ve enjeksiyonlu arabalarda bir de katalitik konvertör bulunur. Bu iki susturucu, orta susturucu ve arka susturucu olarak adlandırılırlar. Bir egzost modifiyesinde, öncelikle arka susturucudan başlamak gerekir çünkü geri basınca en çok arka susturucu neden olur. Arka susturucuyu değiştirmek, orta susturucuya nazaran daha yüksek performans artışı sağlarlar.

   Aslında en iyi performans için komple bir egzost sistemi uygulaması yapmak gerekir. Bu uygulama, orta ve arka susturucuların, performans tipi susturucularla değiştirilmesi, egzost borularının daha geniş borularla değiştirilmesi ve katalitik konvertörün iptali ya da performans tipi katalitik konvertörlerle değiştirilmesinden oluşmaktadır. Birde Headers denilen, egzost manifoldu sisteminin değiştirilmesi vardır fakat bu olayın maliyeti diğerlerine göre daha yüksek olduğu için genelde en son olarak uygulanır.

   Egzost sistemi modifiyesinin Avantajları, dezavantajları nelerdir?

   Egzostu Modifiye edilmiş aracın motor performansı, farklı devirlerde farklı değişiklikler gösterir. Motor gücünde, yüksek devirlerde (4000 ve üstü) %20'lere varan güç artışı yaratmasına rağmen, düşük devirlerde de (3000 ve altı) bir miktar güç düşüşü görülebilmektedir. Düşük devirlerde de güç kazanımı sağlamak istiyorsak hava filtresi ve çipimizi de elden geçirmeliyiz.

   Yakıt tüketimi tabikide en çok merak edilen konuların başında geliyor. Egzost sistemi modifiye edilince çıkan o güzel sesle gaz pedalına daha fazla dokunmamak elde değil, ancak aracımızı normal şekilde kullanırasak yakıt tüketimi zannedilenin tam tersine azalacaktır.

   Kanuni yönden binek araçlarda (2 tondan daha az) toplam dış gürültü kirliliği 78 dB(A)’i geçmemelidir (Kanuni Düzenleme). Egzost modifiyesi ülkemizde kanuni olarak izin belgesi ile yapılamamaktadır ancak çok aşırı ses çıkartmayan araçlarada göz yumulmaktadır. Egzost modifiyesi nedeniyle trafik cezası almanız söz konusu olabilir.
 

Facebook'ta Paylaş!